(FOTO) „Praf, nebunie și libertate absolută”: Constantin Moscovici, prima dată la Burning Man. O călătorie ca pe altă planetă

Constantin Moscovici, maestrul naiului din Republica Moldova, a trăit o experiență transformatoare în deșertul Nevadei, unde a participat pentru prima dată la celebrul festival Burning Man, un loc unde arta, libertatea și conexiunea umană devin lege, scrie SHOK.md.




Artistul a făcut parte dintr-o echipă de tineri moldoveni care au construit în mijlocul deșertului o instalație uriașă în formă de nai – un simbol al rădăcinilor și identității naționale. Între temperaturi extreme, praf, lipsa confortului și ritualuri nocturne spectaculoase, Moscovici spune că a găsit acolo o formă de libertate pură.
Burning Man este un festival non-comercial, unde fiecare participant își aduce tot ce are nevoie, oferă ceea ce poate și contribuie la un uriaș act colectiv de creație. Pentru Moscovici, a fost nu doar o aventură artistică, ci o revelație personală.