A scris o carte pentru copii, iar acum este condamnată la închisoare pe viață. Ce a putut să facă femeia

 A scris o carte pentru copii, iar acum este condamnată la închisoare pe viață. Ce a putut să facă femeia
0Shares

O mamă care a scris o carte pentru copii este acum condamnată la închisoare pe viață, scrie protv.ro.

Un caz șocant a avut loc în Utah, SUA, acolo unde Kouri Richins, o mamă care în trecut scrisese o carte pentru copii despre durerea cauzată de moartea soțului ei, a fost condamnată la închisoare pe viață.

​Totul a început în martie 2022, atunci când soțul femeii a murit subit, din cauze necunoscute. La scurt timp după înmormântare, Kouri a lansat o carte pentru copii în care scria despre moartea partenerului ei, anunță TMZ.

La doar un an distanță, în 2023, polițiștii au găsit-o vinovată pentru decesul bărbatului, acuzând-o de omor calificat. Anchetatorii au concluzionat că ea a fost cea care i-a pus soțului său în băutură o cantitate de fentanil de cinci ori mai mare decât doza letală.

De asemenea, ea a fost acuzată și de fraudă în asigurări și falsificare în legătură cu polița de asigurare de viață a soțului ei.

„O persoană condamnată pentru astfel de fapte este pur și simplu prea periculoasă pentru a fi vreodată eliberată”, a declarat judecătorul Richard Mrazik la pronunțarea sentinței, relatează The New York Times.

Procurorii susțin că în momentul în care și-a ucis soțul, femeia avea datorii de milioane de dolari. În plus, ea ar fi avut o relație extraconjugală cu un alt bărbat, alături de care își plănuise deja viitorul.

În 2022, cei trei copii ai ei aveau 9, 7 și 5 ani.

​Cu toate acestea, ea și-a susținut nevinovăția în fața instanței de judecată.

„Oricât ați fost influențați să credeți că tatăl vostru a fost ucis, că eu v-am luat tatăl, asta este complet greșit. O minciună absolută. Și gândul acesta este la fel de absurd astăzi cum era și acum patru ani.”, a spus femeia, scrie tmz.com.

0Shares

Aura Culeac

https://shok.md