Un bărbat de 44 de ani a murit după ce a consumat doar bere timp de o lună întreagă, în Thailanda
(VIDEO) Durere fără margini: Cristina Scarlevschi, în lacrimi la mormântul fiului său, la un an de la tragedie

Cristina Scarlevschi, trăiește cea mai grea perioadă a vieții sale. La un an de la moartea fiului ei, Alex, tânăra a mers din nou la mormântul acestuia, acolo unde și-a strigat durerea și dorul. Momentele sfâșietoare au fost surprinse într-un filmuleț emoționant, publicat pe rețelele sociale, scrie SHOK.md.
Cristina, în vârstă de 31 de ani, și-a pierdut fiul la doar un an și patru luni. Micuțul s-a născut în 2023 și a fost diagnosticat, la naștere, cu microcefalie, o afecțiune neurologică rară și incurabilă. „Toți medicii zic același verdict, nu putem să facem nimic. Copilașul nostru are microcefalie cu fontanela închisă, practic jumătate de creier nu este… E tare dureros”, mărturisea Cristina, cu lacrimi în ochi, într-un podcast, înainte de tragedie.
Drama prin care a trecut i-a afectat și relația cu partenerul său. La mai puțin de jumătate de an de la tragedie, cei doi au decis să meargă pe drumuri diferite.
Tânăra merge adesea la mormântul fiului său, unde își găsește puterea să meargă mai departe. Chiar dacă a încercat să-și ascundă suferința în spatele zâmbetului, Cristina recunoaște că dorul este copleșitor.
„Un an de când ai plecat în cer.
Pe 1 mai, anul trecut, viața mea s-a oprit pentru o clipă eternă.
Îmi amintesc cum psihologul mi-a spus că după șase luni o să fie mai bine, iar după un an și mai bine. Dar nu știu dacă a avut dreptate… Pentru că nu a trecut nicio zi fără să mă gândesc la el. Gândul la Alex vine cu lacrimi și dor.
Durerea din sufletul meu nu cred că va dispărea vreodată. Dar cu greu, cu pași mici și cu sufletul zdrobit, merg înainte. Pentru că viața continuă. Și pentru el, și pentru mine, mă străduiesc să o trăiesc din plin.
Alex m-a învățat cel mai prețios lucru: să prețuiesc viața. Să trăiesc fiecare clipă. Să mă ridic, să fac lucruri frumoase pentru mine, și să-i inspir pe cei din jurul meu.
Cred cu tărie că asta e cea mai mare durere pentru un părinte. Dar tot cred că, dacă lăsăm mâinile jos, pierdem sensul lecției pe care Dumnezeu ne-a dat-o. Iar dacă alegem să mergem înainte cu demnitate și curaj, ne deschidem inima spre mai bine”, scrie tânăra.
Посмотреть эту публикацию в Instagram