Două persoane, salvate din flăcări la Bălți: Incendiul a distrus tavanul unei camere

 Două persoane, salvate din flăcări la Bălți: Incendiul a distrus tavanul unei camere
0Shares

Două persoane au fost salvate dintr-un incendiu devastator de către echipajele Inspectoratului General pentru Situații de Urgență în municipiul Bălți, scrie UNIMEDIA.

Intervenția a fost declanșată în urma unui apel la numărul de urgență 112, primit în seara zilei de 30 noiembrie, la ora 20:15. Cinci echipe de pompieri s-au mobilizat rapid pentru a face față flăcărilor care au cuprins casa. La sosirea lor, salvatorii au constatat că focul afectase tavanul locuinței și o cameră.

În timpul operațiunii de salvare, angajații IGSU au evacuat două persoane, o femeie de 37 de ani și un bărbat de 48 de ani, care suferiseră intoxicații cu monoxid de carbon datorate fumului dens. Victimele au fost preluate imediat de serviciile medicale și transportate la spitalul municipal pentru a primi îngrijirile necesare.

Pompierii au reușit să localizeze focul la ora 20:31 și să stingă incendiul la ora 21:06. Din nefericire, incendiul a distrus aproximativ 90% din tavanul unei camere și a afectat și alte bunuri materiale din locuință. Cauza exactă și circumstanțele producerii incendiului sunt încă în curs de investigare. Conform datelor furnizate de IGSU, de la începutul anului 2023, salvatorii au reușit să salveze 210 persoane din incendii.

 

0Shares

Aura Mereuta

https://shok.md