Nori și ploi slabe spre seară: Cum va fi vremea astăzi
Miercurea aduce în Republica Moldova o vreme de vară în general stabilă în prima parte a zilei, cu cer variabil spre mult noros, iar spre seară se răcește și apar ploi slabe pe arii restrânse, potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat.
Astăzi, la Chișinău, dimineața începe cu 20,1 grade și cer noros, după o noapte în care valorile termice au scăzut treptat până în jurul a 19 grade.
După răsărit, temperatura urcă rapid, iar maxima zilei, de 27,9 grade, este atinsă în jurul orei 11:00. În prima parte a zilei nu sunt estimate precipitații.
După amiază, cerul rămâne mai ales închis, iar valorile termice încep să coboare treptat. Probabilitatea de precipitații crește spre seară.
La orele serii sunt așteptate ploi slabe, iar după apus temperatura va continua să scadă, ajungând la valori apropiate de 16 grade până aproape de miezul nopții.
Mâine, vremea se răcește ușor. Maxima nu va mai depăși 24,4 grade, iar minima va coborî la 13,6 grade.
Cerul va fi acoperit pe parcursul zilei, însă fără precipitații estimate.
Poimâine, valorile termice se vor menține apropiate de cele de joi, cu o maximă de 23,8 grade și o minimă de 15,2 grade.
Și atunci cerul va rămâne noros, iar șansele de ploaie vor fi reduse.