„Porțile ucigașe” de fotbal: Un bărbat a decedat la Telenești, după ce construcția i-a căzut în cap

Meci cu final tragic în raionul Telenești. Un bărbat de 39 de ani a decedat, după ce o poartă de fotbal i-a căzut în cap. Tragedia s-a produs pe 23 iunie, pe terenul din satul Ciulucani, scrie UNIMEDIA.
„Potrivit informațiilor preliminare, în timp ce juca un meci de fotbal, bărbatul s-ar fi agățat de bara orizontală a porții terenului și pierzând echilibrul, a căzut la pământ, fiind ulterior lovit de poartă în regiunea capului.
Incidentul a dus la decesul bărbatului înainte de sosirea ambulanței.
În prezent, polițiștii efectuează investigații pentru a clarifica toate detaliile și a determina dacă există vreo neglijență din partea autorităților competente”, a declarat ofițera de presă a IP Telenești, Elena Baetrău, pentru UNIMEDIA.
Pe 6 iunie curent, un copil de 11 ani a fost transportat de urgență la spital, după ce un panou de baschet a căzut peste el. Incidentul s-a produs în curtea unui bloc din orașul Tiraspol.
La începutul lunii aprilie, un copil de 7 anișori a fost internat în stare gravă la Institutul Mamei și Copilului după ce peste acesta a căzut o poartă de pe stadion.
În mai 2023, un băiat de 15 ani a murit la spital, după ce o poartă de fotbal a căzut peste el pe un teren sportiv din sectorul Ciocana al capitalei.
Momentul a fost surprins de o cameră de supraveghere. Din imagini se vede cum minorul urcă pe poartă, iar la un moment dat cade.
Primăria Municipiului Chișinău anunța, atunci, că a deschis o anchetă pe cazul copilului decedat.
Și Avocatul Poporului pentru drepturile copilului, Maia Bănărescu, a venit cu un comentariu privind tragicul accident: „Cu siguranță noi, adulții, nu facem tot ce e posibil pentru a evita accidentele triste – nu verificăm, nu securizăm locurile unde se pot afla copiii, insuficient îi informăm despre regulile de securitate”.