Ronaldo, huiduit de fanii echipei unde a debutat în fotbal: Ce i-a supărat și cum a reacționat fostul atacant

Unul dintre cei mai importanți jucători din istoria Braziliei a avut parte de un tratament surprinzător din partea suporterilor echipei unde și-a făcut debutul. Ronaldo Nazario de Lima, în vârstă de 46 de ani, a devenit în 2021 proprietarul formației Cruzeiro, acolo unde în 1993 a avut prima prezență la seniori. Conform The Sun, sud-americanul a fost huiduit, înjurat și apostrofat de fanii grupării Cruzeiro, care i-au cerut, din calitatea sa de patron, să aducă jucători de o valoare mai mare pentru ca rezultatele echipei să fie mai bune, scrie digisport.ro.
Totul s-a petrecut la semifinala campionatului Mineiro, contra celor de la Atletico MG, meci pierdut pe teren propriu, 0-2. Returul urmează să aibă loc duminică, pe 19 martie.
„O zi tristă pentru mine. Nu doar din cauza rezultatului, ci și din cauza reacției fanilor. Trebuie să ne aducem aminte că avem un proces pe termen lung pe care îl urmăm, știm cum am găsit clubul când l-am preluat. Am scos clubul de la terapie intensivă și urmează să-l scoatem și din spital”, a spus Ronaldo conform sursei citate.
5.5 milioane de euro plătea PSV celor de la Cruzeiro pentru transferul lui Ronaldo, în 1994.
În 2021, când Ronaldo a venit la Cruzeiro, clubul se afla în liga secundă, acolo unde a ajuns la finalul stagiunii 2018-2019.
Formația braziliană revine însă în Serie A după 3 ani de exil și urmează să înceapă noul campionat din postura de prim divizionară.