(video) Atacantul moldovean Virgiliu Postolachi a marcat pentru echipa sa, UTA Arad: Este al 10-lea gol al sezonului în România

0Shares

Internaționalul moldovean Virgiliu Postolachi a marcat astăzi un gol pentru echipa sa, UTA Arad, în meciul cu FC Argeș, contând pentru etapa a 7-a din play-out-ul Superligii românești. Atacantul moldovean a deschis scorul în minutul 27 și a fost schimbat în minutul 81, informează Federația Moldovenească de Fotbal.

„În ultimul minut al primei reprize, Claudiu Keșeru a marcat al doilea gol al echipei UTA Arad, care a condus la pauză cu 2-0. Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, FC Argeș înscriind ambele goluri din penalty, în min. 80 și 90+14!!! UTA Arad, cu 22 de puncte, a urcat pe locul 7 în play-out, și continuă lupta pentru evitarea de la retrogradare.

Acesta este al 10-lea gol marcat de Postolachi în actuala stagiune pentru UTA Arad (8 în Superligă și 2 în Cupă).

Virgiliu Postolachi (23 ani) este originar din Edineț, dar s-a stabilit în Franța alături de părinți. El a crescut la Academia celor de la Paris Saint-Germain, acolo unde a evoluat la toate grupele de vârstă. Are două titluri de campion al Franței cu echipa U17 a parizienilor, în sezoanele 2015-2016 și 2016-2017. Atacantul s-a remarcat la PSG, în UEFA Youth League, ediția 2017/18, reușind să înscrie două goluri în șase meciuri, în poarta lui Celtic și Bayern Munchen.

Atacantul moldovean a fost promovat la prima echipă și a reușit, pe 30 iulie 2018, un gol de senzaţie în partida PSG – Atletico Madrid (3-2) din cadrul International Championship Cup. Fotbalistul, care avea atunci 18 ani, a jucat 39 de minute şi a adus victoria pentru campioana Franței, în minutul 90+2, cu un şut din afara careului, imparabil pentru Antonio Adan, portarul spaniolilor.

El a mai marcat un gol într-o partidă amicală în 2019 contra celor de la Dinamo Dresda, când PSG a învins cu 6-1.

PSG l-a cedat în 2019 la Lille. Un an mai târziu a fost transferat de Mouscron, în Belgia, apoi a fost împrumutat și în Danemarca, la Vendsyssel FF, după care a revenit la Mouscron. Din 1 iulie 2022 evoluează la UTA Arad.

Postolachi a debutat în martie 2021 la Naționala Moldovei în meciul cu Insulele Feroe, în preliminariile CM 2022, și a adunat 9 partide pentru tricolori”, se arată în comunicatul emis de FMF.