(VIDEO) Dispărută, traficată sau ascunsă? Unde a ajuns ancheta pe cazul Mădălinei Cojocari, în 11 luni de investigații

 (VIDEO) Dispărută, traficată sau ascunsă? Unde a ajuns ancheta pe cazul Mădălinei Cojocari, în 11 luni de investigații
8Shares

În 11 luni de investigații, cu implicarea FBI, fata moldoveancă, Mădălina Cojocari, rămâne dispărută fără urmă. Poliția din SUA examinează toate versiunile înaintate de cei intervievați și care au tangență cu familia Mădălinei și este încrezută că va găsi fata. Un cunoscut podcast a abordat cazul dispariției Mădălinei, în speranța că vor reacționa cât mai mulți oameni și vor contribui la găsirea copilei, scrie UNIMEDIA.

Tatăl vitreg al Mădălinei crede că fata este bine și a fost ascunsă, cel mai probabil, de Diana, undeva în munți. „Diana nu i-ar face vreun rău, dar, cel mai probabil că Mădălina era în pericol. Acest pericol venea de la o persoană terță, iar Diana a decis să o ascundă”, ar fi declarat bărbatul în interviul pentru polițiști.

„Christopher Palmiter a declarat că el crede că Diana, la rândul ei, credea că Mădălina este în pericol, după ce tatăl ei vitreg a făcut-o beneficiară a unui cont de investiții de 400 de mii de dolari, iar pericolul ar fi venit de la o altă persoană, ceea ce nu prea are sens”, spun polițiștii.

În toată istoria, destul de încurcată, a dispariției Mădălinei Cojocari apare și o persoană terță – un verișor pe nume Octavian, cu care Diana ar fi avut o conversație lungă, pe 2 decembrie, în aceeași zi când tot ea indica într-un mesaj text că este cu Mădălina, deși de la dispariția fetei trecuse mai bine de o săptămână. Octavian ar fi persoana pe care Diana a rugat-o să le ajute, pe ea și pe fată, să fugă cât mai departe de Palmiter.

Pe de altă parte, bunica fetei din Republica Moldova afirmă că fiica ei, Diana, precum și nepoata Mădălina au devenit victime ale traficanților de ființe umane.

„A fost vândute pentru 5 milioane de dolari”, spune femeia.

Poliția, la rândul său, declară că ia în calcul orice versiune, dar, la moment, nu a găsit vreo urmă a vreunei rețele de traficanți de ființe umane în regiune.

Oamenii legii americani sunt optimiști și cred că vor soluționa acest mister și o vor găsi pe Mădălina.

Mădălina Cojocari a fost văzută ultima dată în imaginile de pe camera de supraveghere, coborând din autobuzul școlar în fața casei ei din Cornelius, Carolina de Nord, pe 21 noiembrie 2022. Ea a fost raportată dispărută de la școala ei pe 15 decembrie 2022. Părinții ei au raportat că au văzut-o ultima dată pe 23 noiembrie 2022. Mădălina purta blugi, pantofi Adidas roz, mov și alb și un tricou și jachetă albă.

Dacă aveți informații despre locul unde se află Mădălina Cojocari, vă rugăm să contactați Departamentul de Poliție Cornelius la (704) 892-7773. De asemenea, puteți contacta biroul local FBI, cea mai apropiată ambasadă sau consulat american.

Mădălina Cojocari, în vârstă de 11 ani atunci, a dispărut fără urmă în noiembrie 2022. Mai bine de trei săptămâni, părinţii nu au anunţat poliţia, iar acum cei doi sunt arestaţi. FBI-ul încearcă să-i dea de urmă minorei.

„Este clar că părinţii copilului nu ne spun tot ce ştiu”, a declarat şefa poliţiei din oraşul Cornelius. Ea a adăugat că anchetatorii au discutat cu sute de persoane, atât din localitate, cât şi din alte țări, au verificat sute de indicii, dar nu au reuşit să găsească fetiţa.

Mătuşa Mădălinei a povestit că mama copilei ar fi căutat-o singură timp de trei săptămâni şi că nu a anunţat poliţia de frica soţului ei. Între timp, agenţii FBI au împânzit autostrăzile cu panouri cu chipul fetei de 11 ani, iar poliţiştii suspectează că părinţii copilei ascund informaţii.

Noi detalii din anchetă au ieșit la iveală, scrie presa de peste ocean. Diana Cojocari, mama fetei, ar fi rugat o rudă să le „răpească” pe ea și pe Mădălina de la casa unde locuiau în Cornelius.

Poliția locală anunță că în perioada dispariției, 22 noiembrie – 15 decembrie, mama fetei a plecat în Madison County, aflat la circa 2 ore de orașul în care trăiesc. La moment, aceștia caută martori care ar fi văzut-o în zonă.

Totodată, în curtea casei în care locuia Mădălina Cojocari, fetița de 11 ani, din Republica Moldova, care a dispărut în SUA, au fost depistate rămășițe de foc, supuse cercetărilor. Jurnaliștii din SUA au realizat mai multe fotografii în care apare avocatul tatălui vitreg al fetiței și doi bărbați care ar fi detectivi particulari. Vecinii familiei au declarat că au văzut flăcări și fum în curte la sfârșitul lunii noiembrie, cu circa două săptămâni înainte de raportarea dispariției copilei. Focul ar fi ars mai multe zile la rând.

Bunica din Moldova a Mădălinei dă vina pe ginere și spune că acesta ar fi vândut-o pe fată.

Diana Cojocari și Christopher Palmiter s-au declarat nevinovați în instanță, la ședința din 17 august 2023.

8Shares

Aura Mereuta

https://shok.md