Vreme răcoroasă la început de weekend: Meteorologii anunță nori, ploi slabe și înseninări spre seară

 Vreme răcoroasă la început de weekend: Meteorologii anunță nori, ploi slabe și înseninări spre seară
0Shares

Vremea se menține rece la începutul acestui weekend de primăvară, cu multă nebulozitate în prima parte a zilei, condiții reduse de ploaie slabă și înseninări treptate spre după-amiază și seară.

Astăzi, la Chișinău, dimineața a început cu temperaturi scăzute, după o noapte în care valorile au coborât până la 5,5 grade. În intervalul 02:00-04:00 s-au semnalat ploi slabe, iar până în jurul orei 08:00 rămân condiții reduse de precipitații.

Pe parcursul zilei, temperatura va crește treptat de la 9 grade dimineața la maxime de 13,8-13,9 grade în cursul după-amiezii. Cerul va fi mai mult noros până la prânz, apoi temporar parțial noros, iar spre seară se va degaja.

În a doua parte a zilei, vremea se menține în general uscată, iar spre noapte valorile termice vor coborî treptat, ajungând la aproximativ 8,1 grade către ora 23:00.

Mâine, duminică, vremea se va încălzi ușor în timpul zilei, însă dimineața va fi mai rece. Maxima este estimată la 16,9 grade, iar minima va coborî la 2,1 grade.

Cerul va fi acoperit pe parcursul zilei de duminică, dar fără precipitații, astfel că vremea va rămâne uscată.

Poimâine, luni, temperaturile vor continua să crească, cu o maximă de 19,9 grade și o minimă de 8,1 grade.

La început de săptămână sunt posibile ploi slabe pentru scurt timp, însă riscul de precipitații rămâne redus, într-un context termic mai ridicat decât în weekend.

0Shares

Aura Culeac

https://shok.md