Încă o medalie pentru Moldova: Teodora-Luminița Hîncu a cucerit bronzul la Mondialele de juniori

0Shares

Halterofila Teodora-Luminița Hîncu a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de juniori, care se desfășoară la Tașkent, informează Comitetul Național Olimpic și Sportiv, scrie SHOK.MD, cu referire la UNIMEDIA.

Ea s-a clasat pe locul 3 în categoria de greutate 45 kg, cu rezultatul 145 kg la total.

La Mondialul din Tașkent vor mai evolua Marin Robu, Tudor Bratu și Artiom Grițenco.

Și arcașii Dan Olaru și Alexandra Mârca s-au clasat în top 10 la cele trei concursuri la care au participat la Cupa Mondială de la Lausanne. Alexandra s-a clasat pe locul 7 printre 69 de sportive, Dan – locul 8 (80 de participanți), iar la mixt arcașii moldoveni s-au clasat pe locul 9.