O nouă medalie pentru Irina Rîngaci la campionatul european: Sportiva a obținut trei victorii

0Shares

O nouă medalie pentru Irina Rîngaci la campionatul european. Sportiva a câștigat și Europenele Under 23.

După titlul european la nivel de seniori, Irina Rîngaci a câștigat și Europenele Under 23. Sportiva de 19 ani a obținut trei victorii în categoria de greutate 65 kg, cu Nerea Blanco (Spania), Kamila Kulwicka (Polonia) și Kateryna Zelenych (Ucraina).

Totodată, canotorul Serghei Tarnovschi s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo! Asta după ce a câștigat calificările de la Barnaul pe distanța 1000 metri. El a înregistrat rezultatul 4:14.86, fiind urmat de rusul Ilia Shtokalov (4:15.33), scrie olympic.md.

Tarnovschi a luat un start bun, însă a fost în spatele rusului Ilia Shtokalov până aproape de final. Totuși, sportivul de 23 de ani a forțat pe ultima sută de metri și a smuls victoria.