Împuşcături la o uzină Mercedes-Benz din Berlin. O persoană ucisă şi alta rănită grav. Atacatorul a fost arestat
![Împuşcături la o uzină Mercedes-Benz din Berlin. O persoană ucisă şi alta rănită grav. Atacatorul a fost arestat](https://cdn.digita.media/shok/2023/05/img-1-1-850x560.jpg)
Un atac armat a fost declanşat într-o uzină de producţie Mercedes-Benz din Berlin, Germania. O persoană a murit în urma împuşcăturilor și alta este grav rănită. Poliţia a reuşit să aresteze atacatorul, fără a cunoaşte motivele acestuia, a relatat ziarul local Bild, potrivit Mediafax.
O persoană a fost arestată, iar echipele de salvare se aflau la fața locului la Fabrica 56 din Sindelfingen, care asamblează modelul S-Class, a precizat Bild, citat de Reuters.
„O persoană a fost ucisă, una grav rănită. Contextul este încă neclar”, a declarat purtătorul de cuvânt al poliției. Pe Twitter, poliția a confirmat că o operațiune este în curs de desfășurare la uzină, dar nu a menționat nicio victimă. Aceștia nu au putut fi contactați pentru alte comentarii.
Mercedes a confirmat că a avut loc un incident la uzină și că este în contact cu autoritățile, fără a oferi detalii.
„Suntem în contact cu autoritățile și încercăm să clarificăm faptele. Siguranța angajaților este pe primul loc”, a precizat compania într-un comunicat.